Müşterilerle sürekli iletişim

Posted on 02 Mayıs 2005

Eğer sadece reklamlarla müşterilerinizle konuşmaya çalışıyor, sadece bir şey satmak istediğinizde onları arıyor veya onlar sadece sorun yaşadıklarında sizi arıyorlarsa, büyük bir tehlike içindesiniz. Ürününüz/servisiniz, her şeyiniz başarılı bile olsa, müşterilerinizle iletişimde değilseniz, onları her an kaybedebilirsiniz.

Bu noktadan hareketle, en başarılı müşteri alıkoyma yönteminin, sürekli iletişimde kalınabilecek ortamı yaratmak olduğunu söyleyebilir miyiz? Ayrıca, iletişimde olduğunuz sürece gitmelerini önleyecek bir çözüm bulmak çok daha kolay olacaktır.

Bir başka gerçek de, sizinle konuştukları sürece rakiplerinizle konuşmuyorlar demektir.

Katılıyor musunuz?

 • Ortalama bir araba müşterisinin şirket için ömür boyu değerinin 200000$ olduğunu okumuştum. O yüzden sürekli iletişimin getirisi tartışılmaz.

  Bizim araba için Renault bizimle sadece servislerde iletişim kuruyor, onun dışında Renault ile pek ilgimiz yok. GM'nin onstar diye bir uygulaması var. Bu minik aletle arabadayken bir çok servisten yararlanabiliyorsunuz. yol sorma, araç takibi, kilitli kapı açtırma…

  Bu servisin en önemli noktası müşteriyle her zaman iletişim kuruyor, ANCAK sadece müşterinin ihtiyacı olduğu zaman. Bence kilit kavram bu.

  Bir çok şirket bu işi yanlış anlayıp, sürekli cep telefonuma mesaj yağdırıyor, yada ilgilenmediğim şeyler gönderiyor.

 • SERKAN

  sürekli iletişim olmalı.ama sadece bu yeterli değil bence.ürünün doğasında da birşeyler olmalı.istediğimiz kadar müşterimizle iletişim kuralım,istediğimiz kadar reklam yapalım hiç bir faydası olmaz.önemli olan üründen birşeyler bularak farklılaşabilmemizdir.işte bu aşamada iletişimi çok iyi kullanmamız gerekmektedir.

 • Yıllardır ailecek kullandığımı ürünler ya da mağazalar var… Mesela annem bütün beyaz eşyalarını Arçelik'ten almıştır ve başka bir şey alacak olsa yine Arçelik'i seçer. Kadın Arçelik'in 25 yıllık müşterisi. Hatta aynı bayinin müşterisi idi (bayi değişti). Geçen gün annem bana gülerek "ya bu kadar şey aldık, bir gün de birisi bize bir şey hediye etseydi" dedi. Onu bırakın kimse bizi Arçelik'ten arayıp da müşteri memnuniyeti soruşturmasına da girmemiştir. Çevremde böyle bir şey yaşayan da duymadım zaten… Hangi müşterinin ne kadar eşya aldığı kayıtlarda var. Bir dergi uygulaması yapılıp, belli bir sayının üzerinde ürün almış olan müşterilere ufak bir dergi gönderilebilir. İçinde yemek tarifleri, yeni çıkan eşya haberleri, müşterilerin anıları (mesela anneme şöyle bir hediye almıştım, çok mutlu olmuştu vs.) ya da ürünün pratik noktaları vb. konular yer alır. Böylece müşterilerle hem iletişim kurulmuş olunur hem de müşteriler kendilerini ayrıcalıklı geniş ailenin bir parçası olarak hisseder.

 • bekir çaykışla

  Öncelikle şirketlerde müşterilere karşı bir adalet olmalı,anlatmak istediğim şu ki iş bankasına gittim ve sıra alıp beklemeye başladım öğle vakti paydosunun 10 dakika sonrası,önümde 8 kişi var sonradan gelenler çıkıyor.Ve ben hala bekliyorum belliki ellerinde kıredi kartı olanlara ekstra avantaş sağlamış iş bankası,sağ olsun bizim yok ya bekletilme sebebimiz de oranın bir müşterisi olmamamız.düşündüm demekki yeni müşterilere ihtiyacı yok ben ikinci plana atıldıktan sonra niçin orayla ticari ilişkilere gireyim ki baktım bekliyenler arasında mahdur olan bir ben değilmişim benim yanımdaki iki teyze ve bir amcada aynı şeyden şikayetçi sonra reklamla sakın yeni potansiyel oluşturabilecek yeni müşteriler aramasınlar zaten çalışanlarda bıkmış suratların da tebessüm ama çok yavaş ve uyuşuklar adam bir hesapla 8.10dk uğraştığı yetmiyormuş gibi birde sohpet etmeye çalışıyor.allahım hangi akla hizmet veriyor bunların üst düzey yetkilileri neredeler,hani bireylere hitap ediyoruz diyorlarsa bir diyeceğim yok ama konu genelse o zaman genelin nasıl memnun edilebileceğini oturup araştırsınlar.yada çalışanlarını hızlandırıp konturolü sıklaştırsınlar.yoksa yerinde yürüyen bir paletteki siporcudan farkları kalmaz saygılar.

 • Naci Değirmendereli

  Kömür üretmi ve pazarlama işiyle uğraşıyorum.Toptan yani apt fabrika ve parekende olarak.Bir müşteriye kömür döktüm. Daha sonra telefon ettim ve ürün ile ilgili bir şikayetleri olup olmadığını sordum. Müşteri BİRAZ TOZLU olduğu söyledi. Acaba! dedim üretim aşamasında mı bir sorun var? Müşteriye ürünü görmeye gittim. Baktım kömür tozlu DEĞİL. Tozlu değil desem müşteri "yalancı mıyım?" diyecek ikna etmek zor. Bundan sonra daha dikkatli olacağımızı söyleyerek orada ayrıldım.
  Müşteri pskolojisinde "pişpişleme", " sen haklısın", "doğru söylüyorsun" demekten başka bir şey kalmıyor.
  1970/1980 dönemlerinde daha yoğun olan bayram ve yılbaşı kartları günümüzde yeniden hızlı bir şekilde yerini aldı. Cep teloflarıyla mesajla değilde özel, şirketin bastırdığı kartları bire bir her müşteriye gönderdim.[2004 yılı için]daha önce göndermiyordum gerçekten çok büyük etkisi olduğunu gözlemledim. Müşteriler memnuniyetlerini ve tebriklerini telefon ederek iletiler.
  "Müşteri haklıdır" felsefesi örneğidir bu.
  Günümüzde insanlar hangi markette hangi ürün daha ucuz biliyor ve ayrı ayrı marketlerden bu ürünleri alıyorlar. Öyleyse bende müşteri ile aynı yola takip etmeliyim iletişimi sıkı tumalıyım.İLETİŞİMİN ÖRNEĞİDE BURADA

  TÜRK MÜŞTERİ FELSEFESİ FARKLIDIR. TELEVİZYONDAKİ YARIŞMADAKİ PAZARLAMA SİSTEMLERİ TÜRKİYENİN HER YERİ İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR.PAZAR İÇİN PAZARIN İÇİNDE OLMAK VE O HAVAYI KOKLAMAK GEREKİR.
  SAYGILARIMLA.

 • Hacer AYHAN

  Bence sadece iletişim kurmak yada sadece reklam yapmak yeterli değil,hepsinin birarada olması gerek,mesela önce güveneceğiniz kaliteli bir ürününüzün olması gerek,sonra reklam ve gerekirse promosyonlar yapmanız gerek ve ürünü çıkardığınız ilk andan itibaren sürekli müşterilerinizle 1 e 1 diyalog kurmanız gerek,ürünü kullanmamışlarsa bilgilendirmeniz,kullanmışlarsa yorumlarını almanız gerek.kısacası hayatın her alanında iletişim gereklidir.

 • burak

  bravo size

 • şahin

  merabalar renault tasrım yaratıcılığıyla ilgili çizimlerim var ama çimlerim paint denilen resim düzeneyinde çizmişim çizimlerim amatör ama bir türlü renault la iletişim kuramıyordum.Eğer benimle iletişim kurmak isterseniz email den bulabilirsiniz.Bana yardımcı olmanızı istiyorum teknik bilgilerinizi ve tasarımcılık hayalinizi biraz daha bana öğretirseniz profesyonel çizimler yaratırım…Lütfen bilgilerinizi bekliyorum.SAYGILARIMLA…YARATMAK ALLAH a masustur sadece biz ve bizim gibiler hayal güçlerimizle başarılı çizimler ortaya çıkartırız…!

 • Anonim
 • Anonim

  çok kötü