Demografik bilgiler

Posted on 27 Haziran 2005

Demografik bilgiler, tüm pazarlamacılar için oldukça değerli. Çoğumuz hedef kitlemizi bu bilgiler ışığında hazırlıyoruz. Peki ürünlerimizi?

Örnek bir hedef kitle: 22-30 yaş arası, üniversite mezunu, bayan, genellikle X, Y, Z semtinde oturan, aylık net geliri 1.5-3 bin YTL arası, akşamları dışarıda yemek yemeyi seven, sosyal, …

Buraya kadar ok ama ürününüzü tasarlarken sorulması gereken bazı sorular var:

 • Bu demografik bilgilerden mi yola çıkmalısınız yoksa müstakbel müşterilerinizin kendilerini nasıl konumlandırmak istediklerinden başalayarak m?
 • Bir şeyi satınalırken, sadece o ürünü mü satın alıyoruz yoksa o ürünün bize ne hissettirdiğini mi?
 • ‘Şu anki ben’ mi yoksa ‘gelecekteki, hayalimdeki ben’ mi hedefiniz?

Ürünü tasarlarken yola çıkış noktamız, hedef kitlemizin kim olduğu değil, kendilerini nasıl konumlandırmak istedikleri olmalı.

Böyle olmasa, 400 YTL maaşla çalışan birisi neden maaşının 2,3 katı değerinde bir telefon alır?

 • Zeynep Özata

  Çünkü o telefonu alınca mutlu olacağını sanır. O telefona sahip olan diğer kişiler gibi olabileceğini düşünür. Yani markanın tipik bir kullanıcısının çizdiği karakter özelliklerinin kendi üstüne yansıyacağını zanneder. Ama o telefonu aldığında bütün bunlar olmaz. Büyük ihtimalle maaşının 3 katı tutan bu telefonu da borca girerek almıştır.(Örneğin kredi kartı ile)Eh sizin telefonunuz bu kişiyi vaad ettiğiniz gibi bir insan yapamayıp bir de yanına bu borçlar eklenince acaba bu müşteri kimden nefret eder. a) sizden b)kredi kartı firmasından c) hepsinden

  Çok mu kötümser baktım, evet galiba biraz öyle oldu. Sembolik tüketimin önemini ben de kabul ediyorum ama pazarlamacılar olarak aşırı tüketimi de körüklemememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu açıdan sizin gibi uygulamacılara çok iş düştüğü fikrindeyim.

  Yazılarınızı yeni okumaya başladım ama çok keyif alarak takip ediyorum.
  Kolay gelsin.

 • Tespitinize katılıyorum.
  Ürünü satarken sadece müşterinin ihtiyaç ya da sorununa çözüm değil aynı zamanda hayal de satarsınız.Çok para verip bayılarak aldığı etek bir bayan için sadece ihtiyacının çözümü değil aynı zamanda o eteği giydiğinde ne kadar hoş görüneceğinin hayalidir.
  400 YTL alan bir kişinin neden maaşının birkaç katı değerinde telefon kullandığı ile ilgili birkaç yorum;
  Kendinizi hayal ettiğiniz yer ve konum sizin için oldukça uzak ve ulaşılmazsa öncelikle ulaşılabilir olan daha ufak ayrıntılarla kendinizi ifade etmek istersiniz.
  Şehrin uzak bir semtinde gecekonduda oturuyor olsanız da gücünüz yettiği kadar iyi kıyafetler, pahalı bir cep telefonu ya da pahalı bir makyaj ve saç kesimi sizi Akmerkez'de gezinirken mutlu yapmaya yetebilir.
  Ha, bir de geliri daha fazla olan baba, abi, abla hatta sevgili gibi sponsorları unutmayalım.
  Bu pazarlama işi gerçekten çok karmaşık dipsiz bir kuyu gibi.

 • bulut

  Alında her ürünü teker teker incelemek lazım bana göre.
  Cep telefonu : Dışarıda daha çok kullanılır. İnsanların daha çok dışarıya kendilerini nasıl göstermek istediğiyle alakalıdır.
  Atıyorum araba : buda dış görünüşümüzü simgeler ama çok pahalıdır. Bu yüzden dışı en güzel gözüken ama ucuzunu seçmeye çalışırız.
  Masa : genelde Evde yemek yerken veya çalışırken kullanıyoruz. O yüzden en pratiğini seçeriz.
  Bir bayanda mini etek nasıl beğeniliyorsa bir erkekte de arabasının veya telefonunun görünüşü beğeniliyor.
  Çoğu şey egolara bağlı insanlar sahip olmadıklarına sahipmiş gibi gösterme egosuda insanların maaşlarının 3 katı kadar fiyata cep telefonu almaya yönlendiriyor. Bu şekilde dışarıdan gerçek maaşının 9 katı maaş alıyormuş gibi gözüküyor.

 • ilker

  insan ego'larını tatmin etmeye kalktımı gözü kararıyor. egoları acıktıran ise toplum tarafından örnek alınan veya beğenilen kişilerin davranışları ve alışkanlıkları oluyo. kurtlar vadisindeki karekterler gibi giyinip onlar gibi davrananlar. insanlar gerçekte aradıklarını bulamadıklarında hayallerini devreye sokarak olamayan bir durumu var kılabilirler.

 • güneş yanar

  Tüketime yönelik alışveriş pazarlaması benim içinde bulunduğum sektörü pek de ilgilendirmiyor…
  Konumuz pazarlama ya da satış olmasına karşın teknolojik olguların pazarlanması konusu hayli karmaşık hale geliyor…
  Genel geçerliği olan bu ürünlerin pazarlanması sizin sunduğunuz üç maddelik sıralamada pek de yerine oturamıyor kanımca…
  Bu tür ürünler görselliğin dışında gerçekte ihtiyacı olan insanlara pazarlanması gereken ürünlerdir..
  Bununla ilgili pazarlama stratejileri konusunda yeni önerilerizi paylaşmak isterim…

 • ea

  İnsan ulaşması güç olanı daha bir derinden arzular. Aşkta da böyledir, hatta elde edince, gazı kaçmış kolaya döner : )

  Bu açıdan bakarsak pahalı olanı elde etme, insanın doğasında olan mal hırsından, mala sahip olduğunda damarlarında dolaşmaya başlayacak olan endorfinin onu uçurmasından mütevellittir. Burada parmak basıyorum ki sosyal çerçevenin dışında insanın biyolojik yapısıyla da çok yakından ilgili bir konu, pazarlama. Şöyle de iyi bir yanı var, bu pahalı telefonu kişi kaybederse, artık aynısını istemeyecektir, daha iyisini arzulayacaktır, zira vücudu o kimyaya alışmıştır, fazlasını hissetmek ister, adrenalin sporlarında hep daha ektrem şeyler yapmanın da temelinde bu yatar.

  İnanmayan Haydar Dümen'e sorsun…

 • BASEGMEZ

  Pazarlamaya sadece demografik verilerle yola çıkarsak çuvallarız gibi geliyor bana.Hedef kitle seçerken dahi pazarlamacıların ön yargı ve tecrübeleri devereye girer ve kanunmuş kimi bu kitleye hitap edilmeye çalışılır. Hiç ama hiç müşterinin ne düşündüğü ve gerçekten pazarlanmak istenen ürünün müşteriye hitap edeip etmeyeceği pek de düşünülmez. Pardon belki düşünülr ama kolayca ölçümlenemeyeceği için bu konular üzerinde pek de durulmaz. Ölçümlemek için ise ya sahaya inmek ve anket çalışmalarından faydalanmak gerekir ya da çeşitli yapılar altına daha önce ürünü satın almış müşterilerin davranışsal özellikleri incelenerek benzer özellikleri gösteren potansiyel müşteriler tespit edilir ve işte ürünün gerçek hedef kitlesi de bence budur. Tabi bu konuda akla bir çok soru gelebilir. Nasıl müşterilerin davranışları incelenebilir ve potansiyel müşteriler nasıl bulunur da benzer özellikleri tespit edilebilir? vs. vs. Bu soruların cevapları elbette mevcut ve CRM odaklı pazarlamaların temelini oluşturmaktadır.
  Saygılar.

 • ccc

  bir ürünü satın almak(aylık taksitlerle), yada bir ürünün abonesi olmak(digital tv yayın üyeliği) arasındaki farkını bilmek kadar önemlidir burada demografik bilgileri kullanmay bilmek…
  hani yeni pazarlamacı adaylarına hocaları anlatır; müşterini tanı,tanıyamazsan emekli maaşıyla geçinen bir amcaya bmw marka araba satmak için uğraşır durursun…

 • Serdar ÖZTÜRK

  Bana farklı gelen bir fikir olmadı hepsi ansiklopedik bilgiler yaratılıcıktan yoksun… Pazarlamacı bence en iyi hayal kurandır… ve ben yanıma hayal kurmasını bilen ekip arıyorum. Mesala benimle birlikte olacak kişi bir inşaat firmasının örnek dairesini büronun içine yapabileceğini bnenden önce düşünmeli. Pazarlama geleceğin mesleği arkadaşlar çok sevin bu mesleğite hiç bir yerde kazanamayacağınız paraları kazanırsınız ticaret dahil ve ben artık pazarlamanın ticaretini yapmak istiyorum ankarada oturan ve bu konuda birşeyler yapabileceğini düşünen arkadaşlarla holding olma yolunda ilerleyen bir şirket kurmak istiyorum.
  krutzo1@hotmail.com

 • zafer

  Önce hayal eder sonra düşünür ve yaparsınız.Yani ateşleyici unsur hayal etmektir.Hayal etmenin kültürünü kitaplarda bulamazsınız ya nerede bulursunuz hayatın içinde yaşayarak bulursunuz.Hayal etme kültürüne hakimiyet dereceniz ne kadar yüksekse o kadar iyi bir tasarım satıcısı olursunuz.Ürün demiyorum , pazarlamacılık demiyorum ,satıcılık demiyorum çünkü bunlar işin son noktasıdır yani pişirilmiş yemeğin servise sunulmasıdır.Önemli olan servise pişmiş yemeği sunmak değil nasıl bir yemeğin hazırlanması gerektiğini hayal edebilmektir.Hayat taklit edilerek öğrenildiği için eğer siz hayatta taklit edilmiş örneği bulunmayan bir ürünü ya da satış tekniğini hayal eder ve gerçekleştirirseniz sizin hayalinizde hayatın taklit edilen bir yönü olur.İşte püf nokta budur.Teşekkür ederim.

 • Ziya Uysal

  Pazarlama hususunda tabiki sadece ikincil veri olan demografik verilerle yola cikilmaz. Once havayi koklamak lazim, pazarlamaci icsel durtuleriylede hareket etmesini bilmelidir. Daha sonra kapali/acik soru anketler, gozlemlemeye dayali veriler, secilen hedef-odak gruplariyla gorusmeler yapilmali. Bir urun piyasaya cikmadan once muhakkak bu gibi basit verisel incelemeler yapilmali. Sormali; "nedir arkadas tras olurken derdin?" diye, acisini bulunmali ve ilaci verilmelidir tuketicinin. Unutmayin, pazara cikan her yeni 10 urunden 7'si pazarda tutunamaz, cunku urun ile musteri arasinda bir bag kurulamamistir. Once urununuzu sonra musterinizi iyi taniyinki guzel bir harmoni yaratin…

  Tum arkadaslara hayatta basarilar…

 • Ziya Uysal

  Pazarlama hususunda tabiki sadece ikincil veri olan demografik verilerle yola cikilmaz. Once havayi koklamak lazim, pazarlamaci icsel durtuleriylede hareket etmesini bilmelidir. Daha sonra kapali/acik soru anketler, gozlemlemeye dayali veriler, secilen hedef-odak gruplariyla gorusmeler yapilmali. Bir urun piyasaya cikmadan once muhakkak bu gibi basit verisel incelemeler yapilmali. Sormali; "nedir arkadas tras olurken derdin?" diye, acisini bulunmali ve ilaci verilmelidir tuketicinin. Unutmayin, pazara cikan her yeni 10 urunden 7'si pazarda tutunamaz, cunku urun ile musteri arasinda bir bag kurulamamistir. Once urununuzu sonra musterinizi iyi taniyinki guzel bir harmoni yaratin…

  Tum arkadaslara hayatta basarilar…

 • sensu

  ben öğrenciyim:D yaa çok tşkkr ederim sayenizde farklı yorumlar fikirler ediniyorum.