İlaç makinası

Posted on 01 Temmuz 2005

IpodvendingOtomatik kola makinası, ya da şeker makinası varken neden pahalı elektronik cihazlar da otomatlarla satılmasın?

Atlanta havalimanında, ipod’lar  otomatla satılmaya başlanmış. (link)

Herkesin yakından tanıdığı ve eline alıp incelemeye gerek duymadığı bir ürün satıyorsanız, otomatlar gerçekten iyi ve tasarruflu bir satış kanalı olabilirler.

Her nöbetçi eczane aradığımda, neden reçetesiz ilaçların satıldığı bir makina yok diye  düşünmeden edemiyorum.

 • damla

  kesinlikle mükemmel bir yöntem,insandan,maliyetten ve zamandan tasarruf yapılabildiği gibi müsterilere de kolaylık saglanmış oluyor.
  OKEY firmasının bu yöntemi bazı üniversitelerde uyguladığını duymuştum.böylece çekindikleri icin eczaneye gidemeyen öğrencilere de yardım etmiş oluyor ve aynı zamanda reklamını yapıyor.

 • hidayet

  Sanırım bu daha uzun zaman mümkün değil.Türkiye de pratikte öyle olmasada kanunen reçetesiz ilaç satılması yasak..

 • bu tarz satış yönteminin faydaları ve sağladığı kolaylıklar olabilir ama ilç gibi spesifik bir ürün için değil.. Dediğin gibi ele alıp inceleme ihtiyacı duyulmayan ürünlerde bu otomatik makinamalar bize bir pratiklik sağlıyabiliyor.. Ama ilaç sektörü herhangi bir yanlış seçimde insan sağlığını tehdit ediyor. Bu noktadan bakıldığında çokta fizible değil.. damlanın bahsettiği ''ok'' tarzı bir ürün için kesinlikle uygun bir yöntem olababilir belki ama onunda toplumun kendi içinde oluşturduğu kurallar çerçevesinde çok etik olmayabilir.. Ama ben bu tarz bir makinayı biskuvi ve çikolata için çok daha uygun olacağını düşünüyorum ki bunun bir örneğini çalıştığım firmada görmüştüm.. Bir topkek makinası.. Gayet hoş bir reklam ve satış noktası.. Bu tip şeyler için çok daha uygun..

 • Polat Samuk

  Türkiye de her şeyin bir derneği veya odası olduğu gibi eczanelerinde bir odası var. Bu söylenen proje yapılmaya kalkılırsa Türkiye de çok gürültü kopacağı kesin.

 • Anonim

  insanlarımızın ilk önce bu otomatları kullanmayı öğrenmeleri gerekiyor. çevremde gözlemlediğim kadarıyla birçok kişi bunları kullanmayı bilmiyorlar ve uzaktan seyretmekle yetiniyorlar.

 • yok

  ya bu site hiç güzel değil ARADIĞIMI BULAMADIM BİRAZ DAHA BİLGİ EKLESENİZE

 • kaan

  bu makineleri çocukların erişiminden korumak zor olurdu.