Gillette’n 5 bıçaklı traş bıçağı

Posted on 15 Eylül 2005

Gillette’in 3 bıçaklı bıçağı çıktığında büyük bir olaydı. Daha sonra Willkonson’ın 4 bıçaklı traş bıçağını çıkardı. Şimdi Gillette 5 bıçaklıyı çıkarttı.

Sizce bu ürün, Gillette markasına ne kadar katkı sağlar? 4 yerine 5?

 • ben 2 bıçaklıdan 3 bıçaklıya hemen geçmemiştim, daha sonra denedim, gayet güzeldi.
  3 bıçaklıda devam ediyoruz. tatide bir gün iki bıçaklı yine Gillette olan bir traş bıçağı ile traş oldum… olmadı, olamadı, 3 bıçaklının rahatlığını bulamadım.
  Bu sebeple, 5 bıçaklıya ön yargılı davranmayacağım. Orta vadede markaya yarar sağlayacaktır, yoksa çıkarmazlardı.

 • 3 bicakli kullaniyorum. Gillette eger reklamlarinda 5 bicak olmasina ragmen her yuzle uyumludur imaji verilirse denenebilir. Cunku yuzum hassas ve zayif , 5 tane bicak ile tras olayi yuzumuzu kesmeyelim sonra ?

 • Oto-traş makinelerinden birinin reklamında bir görüntü vardı. Ve hadiseyi çok güzel özetliyordu;

  Sakallı bir adam, merdiven misali, 10 bıçaklı bir traj bıçağını baş hizasında tutuyor ve suratında şaşkın, ne yapacağını bilemeyen bir hal var.

  Durum budur bence. Nereye kadar?

 • Markalarin degisim surecini ve bu surec icerisinde , markalar arasi rekabet surecini ve bu surece direkt etki eden tuketici aliskanliklarini surekli konusuyoruz.Tuketim aliskanliklarinin hizla degistigi ve taleplerin maksimum duzeyde degiskenlik arzettigi pazarda ayakta kalabilmek ya da mevcut pazar payini muhafaza edebilmek icin zaten iyi olan urununuz konusunda design degisikligine gitmeniz kacinilmazdir.Acikcasi bu durumu, tuketici gozuyle degil ama tuketiciyi surekli memnun etme politikasi temelinde pazarlama stratejilerini olusturmaya calisan sirketler gozuyle yorumlamaliyiz sanirim…

 • bir traş bıçağı firmasının reklamı vardı. adamın biri 10 bıçaklı makineye bakıyordu. Gilette ile dalga geçmişlerdi o reklamda. reklam gerçek oluyor galiba. P&G gillete birleşiminin sonucu mu bu +2 acaba?

 • Arkadaslar gozunuz aydin aslinda 2006 da jiletin 6 bicaklisi cikiyor. Adi da Fusion. Ajansi BBDO . Reklam butcesi? Soyliyim mi sadece Amerika icin 200 milyon dolar. Global reklam maliyeti yaklasik 1 milyar dolar.

 • Burak

  Titresimli,pille calisan tras bicaklari piyasaya sunuldu. Belki bir sonraki nesil tras bicaklari degil ama bir kac nesil sonra mutlaka sahibinin yuzunu taniyan hafizali tras bicaklari piyasada olacak.

 • Bu ne zaman olacak diye bekliyordum, sonunda oldu :-) Bu durum bence Gilette'in pazarlama konusunda tıkandığını, katma değer yaratamadığını gösteriyor. Zaten Gilette'in bir reklamı vardı ona da çok gülerdim, 3 bıçaklı makinelerinin kırmızı rengini çıkartmışlar, bununla ve "süper spor" reklamlarla satış arttırmaya çalışıyorlardı.

  Bir ürünün gelişimi içinde bu tip denemeler yaşanıyor ve sonra en optimal çözüme geri dönülüyor. Kullanım pratikliğini bozması ve getirdiği faydanın minimal olması açısından, ben 5 bıçaklı makinelerin tutulacağını zannetmiyorum. Optimal çözüm 3 veya 4 bıçaklılar gibi geliyor.

  Bu konuda size Henry Petroski'nin "Evolution of Useful Things" kitabını öneririm. Özellikle çatalın gelişimi çok enteresan. İlk çatallar 2 çatallıymış. Sonra 3, 4, 5, 6 ve 7 çatala ulaşmışlar. En sonunda 7 çatala sahip bir tasarımın, ete batırılmasındaki zorluktan dolayı 3 veya 4 çatallı tasarıma geri dönülmüş. Gilette'in de aynı akibeti olacak gibi geliyor bana :-)

 • hakan

  3 bıçaklılar çok kötü vede 5 bıçaklı çok komik eğer bunu bi yetkili okuyorsa lütfen 2 bıçaklı olanlarından satmaya devam edin 2 bıçaklı bulamıyorum piyasada 3 bıçaklıyı kullanmaya başladığımdan beğri tıraş işkence oldu 2 bıçaklıda keyifle hızlı düzgün tıraş oluyordu

 • Mahmut GÜLNAR

  MACH3 Turbo 8,95 YTL bir berber traşındanda pahalı ama mecbur alıyorum çünkü başka biçakla traş olamıyorum biçak çok gözel fiyatı yüksük buluyorum yinede bu aileye göveniyorum

 • TUFAN

  Bana 1 adet braun marka traş makinasının bıçağı ve eleği gerekiyor. Nasıl temin edebilirim. Lütfen cevap verirseniz memnun olurum.

 • kenan

  yaw bana birisi gilette mach3 ün 2005 yılında dünya çapında kaç adet sattığını bulabilirmi??????**

 • zafer

  uzun yıllardır gillette serisi tıraş bıçaklarını kullanmaktayım. ancak ne zaman traş makina ve bıçakları reyonuna gitsem fiyatların ve ürün yelpazesinnin ve modellerinin birbirine yakın oluşu nedeni ile hep fiyat ve etiket yanılgısına düşmekteyim oysa bu pazanlama yöntemi tuzağı artık beni bıktırdı,yeni ve daha çağdaş yöntemler bulmanızı ve sinir bozucu alışveriş taktiğini değiştirmenizi rica ediyorum.

 • zafer

  gillette ürün kullanıcısı olarak ÜCRETSİZ MÜŞTERİ DANIŞMA HATTI'nı tüketici olarak hak ettiğimizi zanediyorum.

 • YÜCEL ÜNALDI

  BENCE ÇOK SAÇMA, HİÇ GEREK YOK. DİĞER 2 YADA 3 BIÇAKLILARDAN HİÇ BİR FARKI YOK. AYNI SAYIDA TIRAŞI ONLARLA DA OLUYORUM. FAZLASINI OLAN VARSA GELİSİN İSBAT EDELİM.

 • cumhur pamukcu

  çok değişim gösteren traş bıçakların farklı boyutlarda ve çokluk anlamında olması içeriği açısından bakıldığında cazip 2 li 3 lü ve 5 li şeklinde olması gibi bu konuda yorum yapmak sanırım biz tükeciler açısından yararlı olduğunu düşünüyorum fakat son çıkan gillette mavi jel yapışkanlı olan traş bıçağı her traş olduğumda malasef düştüğünü farkettim ama yinede jelsiz kullanmaya devam ettim bunun farkedildiğini düşünüyorum umarım bu yazdığımı dikkate alınması gerekir saygılarımla

 • selim

  gillette mach 3"ün üçlü bıçağıyla 5 veya 6 ay traş olabiliyordum 2 ay önce aldığım mach 3 ikili setinin birtanesini 2 ay kullanamadım bu ne demektir bu konuda ne yapabilirim ???????

 • Hakan

  Traş olmaya ilk başladığımda tek bıçaklı kullan at tipi bıçakla traş oluyordum.Sonra iki bıçaklıya geçiş yaptım,ve daha sonrada üç bıçaklıya ama tek bıçaklı ile traş olduğum zaman daha mutluydum.Aynaya her baktıkça yüzümün her geçen gün daha çok tahriş olduğumu görüyorum.Yani wilkınsın markasının dört bıçaklısına geçiş yapmadım,sizin beş bıçaklıya hiç geçiş yapamam.Çünkü bunlar tamamı ile pazarlama hileleri.Aynı şeyi çünkü GİLETTE sürekli yapıyor,mak3 sürekli renk değiştirerek raflarda yer almaya çalıştı hiç bir şeyi değişmedi:-( pillide hiç bir fark yok aynı zaman geçtikçe cildi bozuyor.Uzmanlarda tek bıçaklıdan yana çünkü ne kadar temas o kadar tahriş.Kusura bakmayın bu ürün hayatınızın H A T A S I !!!!!!!!

 • Anonim
 • volkan

  arkadaşlar ben internette 5 bıçaklıyı duyunca izmirde aradım fakat hiç bi yerde demin edemedim sonra yurt dışında olan kardeşime rica ettim bulursan getir diye izne gelirken getirdi ve muhteşem sağlıklı traş keyfine ulaştım traş olurken sanki makina ile saç traşı rahatlığı hissetmiyorsun bile suratından akıp giden bi saydamlık ve prüzsüz tavsiye edebilirim titreşimi sayesinde sert sakalda akıcı bi traş sağlıyor…

 • Anonim
 • ender

  bende mach 3 kullanıyorum gayet memnunm permatik gibi deil.şimdi 5 bıçaklı fusıon çıktı ondan alıcam bakalım onun tadı nasıl çıkıyor

 • ALİRIZA ŞAHİN

  15/01/2008 tarihinde izmir carrefourdan şemikler şubesinden yıllardır beyenerek kullandığım mach3 4!lü jilet aldım ve eve geldim traş olmaya çalıştım inanın ben böyle jilet görmedim tabiri caizse beş para etmez geri getirsem carrefourda muhatab bul bulabilirsen ve o derece sinirlendim ki jiletin tekini kırdım sesimi duyan birileri varsa lütfen beni teselli etsin ve bir daha mach3 almayı düşünmüyorum çünkü.teşekkürler.

 • ÜNSAL

  benim şikayetim braun ürünleri sacma sapan servis anlayışı var 5 baslıklı 1 ad ürününü aldım 2 ay sonra baslık arzalı dediler degiştirin hop 1 aysonra yine diger 4 baslıgı deneyin onlarda arzalı kullan madım ki olan bizim 16 ytl ye oluyor bende hibe ettim sevinsin ler gariban lar pek memlunlar hiç sesleri cıkmıyor

 • hamit

  ben 2 bıçaklı cilet kullanıyordum ve 3 bıçaklı olandan aldım denedim yüzünde çok iyi bir traş sağlamadı bıraktım. sonra 5 bıçaklı aldım fiyatıda hani biraz uğraşsalar bir gömlek parasına satacaklar okadar pahalı, çok reklam yaparak insanları yanlıtıp paralarını alıyorlar bu kadar pahalı olmasının sebebi bence bunu satanlarda biliyorki bir alan birdaha almıyacak bir kere çok paralarını alalaım. okadar kötü ve tam anlamı ile bir rezalet bıçak bu. 5 adet 5 bıçaklı cilet aldın 2 tanesi normal kesti, 3 tanesi tam bir rezalet kullanmdan attım.

 • murat ceylan

  ben 7 yıl önce askere gıderken diyarbakırdan bır adet mac 3 aldım ve mardınde 15 ay kullandım ama ben hep devam ettım devamında 7 yıldır kullan kullanıyorum tek bıcagı hıc degıstırmedım ve sıze bır reklam teklıfı vermek ıstıyorum reklam hazır ıstersenız meil uzerınden gorusebılırız 05353100126 cep

 • erduran

  gillette fusion aldım titreşimli olan pille birlikte ama bitmiş pili koymuşlar içine. pili fusion da değil mp3 denedim.mp3 e koyar koymaz bitmiş pil işareti vermeye başladı. 1 dk. sonra da kapandı zaten. bitmiş pil koymak ne diyeceğimi bilemiyorum

 • Anonim

  BEN MUSLUM GURSES SOYADIM ISIKHAN
  SİZDEN CİLET ALMAK İSTİYOM
  BENİ SORACAK OLURSANIZ MUSLUM HAYRANIYIM
  TEŞEKKURLER

 • musa köse

  3014260251970>bu barkot nolu Gillette Mach3 jileti büyük bir süper marketden aldım 5 senedir en az 8 veya 10 kez tıraş olamama ramen çok memnundum bu barkot nolu jiletden hiç memnun kalmadım rezalet çıktı inşallah yanılıyorumdur sahte çıkar orjina veya sahtede olsa bana bildirmenizi rica ediyorum paketinide saklıyorum birini hiç kulanmadım digerini bir kez kullandım oda beni tıraşdan soğuttu ilgilenirseniz sevinirim

 • Arif YILDIRIM

  2 hafta önce gillett in 5 bıçaklı yeni ürününü aldım ilk kullanmamda üstündeki kayganlaştırıcı bütün halinde koptu. 3 bıçaklıyı yaklaşık 8 senedir kullanıyorum bir başlıkla 6 ay traş oluyordu 5 bıçaklı 1. traşta su koy verdi. markete gittim firmaya iletin dediler. ama firmanın danışma hattını bulamadım. Arif YILDIRIM 0 505 536 12 36 BAKALIM NE OLACAK.

 • basar

  6 bıçaklısı niye çıkarılmamaş

 • Mustafa AKGÜL

  Mustafa AKGÜL
  Yaklaşık 5 yıldır.. glette traş bıçağı kullanıyorum. gerçekten süper bıçak. Kuullanımı rahat. pürüzsüz bir traş, yedek bıçaklarını alçağım ama piyasada 5 bıçak yok. onun için istediğim ürünü bulamıyorum. Üretimi varmı. piyasaya arz edebilirmisiniz.