Hayatsu sağlıklı su

Posted on 18 Ekim 2006

Değişmediyse (98 yılında öyleydi) Hayatsu, Türkiye’nin, içerisinde en çok mineral bulunduran, en sağlıklı su markası.

Bu özelliğiyle belki de diğer markalardan ciddi olarak ayrışıyor. İlk bakışta pazarlamacı olarak, Hayatsu’nun bunu vurgulaması akıllıca görünüyor.

Oysa, müşteri en sağlıklı, en mantıklı olanı değil, en iyi olanı alıyor. En iyinin tanımı ise tamamen duygusal.

Su pazarında belki önemli olanlar dağıtım, pazarlık gücü ama Hayatsu’nun müşteri tarafından da tercih edilmesi için, "en mantıklı" tercih olmaktan fazlasına ihtiyacı var.

Kuvvetli hisler > rasyonel düşünce

Pazarlamanın görevi: Kuvvetli his (olumlu) yaratacak ürün/servisleri yaratmak.

 • Turna

  Son cumleyi soyle tekrar kurabilir miyiz:

  Pazarlamanin gorevi varolan bir urunle (ya da ortaya cikmakta olan) alici arasindaki kuvvetli bagi kurmaktir – alici ya da urun ya da uretici o bagin varligindan haberdar bile olmayabilir.

  96 tane farkli kredi karti oneren finansal bir kurumun her karti birbirinden net cizgilerle ayirarak satabilmesi pazarlamanin gucunu gosteriyor.

 • MEHMET

  Su-dan şeylerle uğraşmak yerine daha farklı bir ürün hakkında konuşulabilirdi :)

  Mesela HAZIR KAHVE :)

  Şaka bir yana Türkiye'de SU gerçekten HAYAT veriyor. Yaklaşık 500Milyon USD lik bir pazara sahip.

  Ama benim marketlerde gözlemlediğim şey şu oldu;
  (Nerdeyse*) HİÇ KİMSE;
  -Bakalım içinde ne varmış, hangisinin minerali daha fazla, karşılaştıralım, demedi bu güne kadar.

  *Ben bir kere bakmıştım :)

  Ve su alırken insanların gene KULAKTAN KULAĞA referanslara itibar ettiğini gördüm.

  Size de tavsiyem: CANSU' dan şaşmayın :)

 • ihsan

  müşterinin hisleri > ürünün faydaları > ürünün özellikler

  insanları ihtiyaçları değil istekleri yönlendirir.

  müşteri mantığı ile değil duyguları ile hareket eder

  müşteri gerçekleri gösteren aynanın değil , kendisini güzel gösteren aynanın karşısında durur

 • Genel olarak istek-marka tercihi arasında yakın ilişki vardır.istekler onları tatmin eden nesnelerle tanımlanır.Sözgelişi BigMac yemek istiyorum gibi..

  Ancak hiçkimse çok susadım Hayatsu ya da Cansu içmek istiyorum demez:)

 • Ozan Tatar

  Su "low involvement" kategorisinde yer alıyor. Ancak iletişim anlamında yapılacak şeyler tabiki de var. Bunlardan biri suyun mineral yapısıyken; diğeri rakibin ters ozmozuna karşı doğallık üzerine yapılacak olan vurgu olunabilir. Gerçi iş işten biraz geçti gibi ama.

  Su alırken tanıdığım bir markanın ürününü alırım o açıdan benim için suda marka önemli. Ama ilerleyen dönemde büyükler küçükleri yutmaya devam edecek. Nestle'nin Erikli'yi alması gibi. İyi tatiller.

 • Mustafa Avcı

  Hayat suyu ve diğer büyük oyuncular, maalesef artık eski içerikleri ile çıkmıyor tüketicinin karşısına, ekonomik yönden rekabet edebilmeleri için gerekli olan lojistik maliyetlerini düşürebilmek adına, hemen hemen tüm ulusal markalar bölgesel su kaynağı satınalması yaptı ve şuan Hayat su' da bu şekilde çalışıyor..

  Su' da hangi marka/ların iyi olduğu çok belli ama, piyasada işler direk kaliteyle orantılı gelişmiyor, işlenmiş kuyu suları bile doğal kaynak sularından çok tercih(!) edilebiliyor..:(

  Sevgiler, iyi Bayramlar..;-)

 • mustafa k.

  Bi ben mi garibim bu dünyada..
  Ben, fiyatı fazla olmasına rağmen sırf tadı çok daha yumu$ak diye Erikli'yi seçen insanım..
  Diğer tadlar -özellikle Aytaç- içtiğimde sanki deterjan içiyormu$um gibi hissediyorum.

  Erikli diyorum, ba$ka bir $ey demiyorum!

 • yusuf bostancı

  geçenlerde bi markette karşılaştığım olayı aktarmak istiyorum.ismi duyulmamış bi marka 5 litrelik suyu 1 ytl den satışa sunmuş ve bir müşteri ucuz olduğu için içilmiceğini düşünerek ürünü geri bıraktı ve ucuzsa kötüdür diyerek ürünü almaktan vargeçti ve marketçi hemen orada ürünü açarak bayana ikram etti ve tadını alınca bayanın fikri hemen değişti tabi…

  yani önyargılı olmamak lazım her ucuz olan şey kötü değildir.markanın izlediği farklı bi pazarlama stratejiside olabilir bu örnekte olduğu gibi fiyatı düşük tutup pazarda yer edinmek ve sürümden kazanmak gibi….

 • fatih

  Türkiye'de bir çok insan marka bağımlısı olduğundan insanların büyük bir çoğunluğu deli gibi markası olsun çamurdan olsun diyerek arıtılmış kuyu suyu içtiklerinin farkında bile değiller.Ben Kristal suyu öneriyorum.

 • Aybars

  Bence ayrıştırma zor bir olay. Çünkü ilk başta ne konuda ayrıştıracağını bulacaksın. Hemen akla gelen bizim suyumuz diğerlerinden nasıl farklı olabilir ki diye düşünüyoruz? Bu basamak çok önemli yarın bir gün bu ayrıştırma planı tutmadı hadi şimdi başka bir konu bulalım da ayrıştıralım demek hemen hemen imkansız. Daha doğrusu başarısızlığın başlangıcı. Ama hep beraber düşünelim su diğerlerinden ne konularda ayrışabilir??? Yarın biri de içine mineral basarsa ne olur…

 • hasan

  su dagitim ve servisi dükanı açmak istiyorum bu konudaki pırosodür hakkında bilgi istiyorum

 • merhaba arkadaşalar. ben 40 yılı aşkın su sektöründe faaliyet gösteren bir ailenin üyesiyim. maalesef insanlar çok uluslu şirketlerin ve medyanın etkisiyle küçük ve orta dereceli su firmalarını bitirmeye çalışıyorlar. mesela bence Türkiyenin en iyi sularından biri olan Niksar kaynak suyunun başına gelenler buna bir örnek. kaç yüz yıllık Niksar suyu baskılar ve haksız ithamlar yüzünden işlenmiş su olarak satılıyor.Şu bir gerçek sağlık bakanlığı yönetmeliklerine uymayan firmalar sektörde var bunların kontrol altına laınması lazım ancak denetim mekanizması ve denetmen kadrosu buna elverişli değil. piyasada satılan biz ve bizim gibi firmaların çoğu en iyi su firmalarının kullandığı şişeleri, dezenfektan maddeleri ve makine parkurunu kullanıyoruz. ancak fiyatlarımız o firmalarla karşılaştırıldığında çok çok ucuz çünkü pazarlama, reklam ve genel giderlerimiz onlara nazaran çok çok az. fiytımız ucuz olunca kötü su oluyoruz. damacana su alırken damacana logolu kapaktaki isimle etiket üzerindeki isme dikkat edin. damacananızın emniyet bandı olduğundan kesin emin olun. suyunuza servet ödemeyin kumsu için. kumsu kalbiniz kadar temiz:)) biraz reklam yaptım o kadarda olsun artık. lütfen işlenmiş su içmeyin. yerli su firmalarını tercih edin.

 • mehmett

  arkadaslar piyasaya yeni su çıktı tavsiye ederim "aquaturka" eriklidende hayattanda daha güzel.her insan en az 5 çeşit marka sudan tatmıştır ve hafif gelen,tadını beğendiği suyu içmeye devam etmiştir. herkeş beğendiği suyu içsin derim.

 • meral

  Merhaba arkadaşlar,
  Size NİKSAR suyu denemenizi tavsiye ediyorum. Ben su içmesinden pek hoşlanmadığım halde Niksar'ı denedikten sonra suyun gerçek tadına vardım. Ben araştırdım,Niksar su kaynağından ulaşıyor bizlere.İçimi de çok yumuşak…Birkere deneyin vazgeçemiyeceksiniz

 • Cenk

  En çok sevdiğim su kaynağı Pozantı'da olan Hayat Su idi. Ne zaman Danone aldı, Hayat Su içmeyi bıraktım. Pazarlamanın akla gelebilecek tüm etkinliklerini kullansalar bile ben suyu marketten satın almam. Yolum kaynağının oradan geçerse, kaynağından içerim kana kana. Kendi ülkemin kendi suyunu başka bir ülkenin firmasının satmasını kabul etmem. Coca-Cola, Pepsi ve Nestle etiketi olan suları lokantalarda bile geri çeviriyorum.
  Pazarlama, ben ve benim gibilerde kuvvetli his oluşturmak için ne yapabilir?

 • hasan

  niksar suyu içmeyi cok seviyorum. damacana sularınızı satabilmek için bayilik istiyorum. neler yapmam gerektiğini belirtirseniz cok memnun olurum.yer gölbaşı/ankara

 • samet

  bir tanıtım firmasında çalışıyorum.bizim görevimiz suları tahlil ve analiz etmek.insanların içeceği su 60 fransız sertliği altında olmalı.hangi marka olursa olsun önemli değil.bu sular pet şişelere konuyor ve bu şişelerin hammaddesi petrol hammeddesinin atığı olduğu için kansorejen içeriyor.tavsiye edeceğim reverso osmosis adlı cihazı herkesin kullanmasıdır.bu cihaz 60 frahsız sertliğinin altında su ayrıştırmasıdır.

 • Hamit

  Bende bir su firmasında çalışıyorum. bizim suyumuz tamamen doğal olduğu için piyasaya çıktığımız şubat 2006 dan bu yana çok iyi eleştiriler aldık. Çünkü bizim dolumunu yaptığımız suda ozon dahi kullanılmamaktadır. Ancak piyasada dolaşan ozonlu suların tamamı doğal kaynak suyu diye satış yapıyor. ozonun kullanıldığı suda problem vardır mutlaka. Çünkü ozon sudaki zararlı canlıları yok ederek suda yeşillenmeyi önler. Oysa ozona ihtiyaç duymayan sular daha temiz ve sağlıklıdır. Sonuçta ozon o canlıları öldürsede ölüleri insan vucüdüna geçebiliyor. İkincisi ozonlu su gerçek tadını kaybeder. İçtikten sonra ağızda acı bir tad bırakır. İkincisi yumuşak su diyoruz ya aslında bu çok sağlıklı bir tanımlama değildir. Çünkü yumuşak sular mineral bakımından zayıf olan sulardır. Bunun yerine orta sertlikte su tercih edilmesi gerekir. Diğer bir şey ise sodyum oranı düşük sular içildiğinde diğer sular kadar şişkinlik yapmaz aksine metabolizmaya daha fazla yardımcı olurlar. onun için markadan ziyada suyun kimyasal özelliklerine bakmalısınız. Çünkü bugün avrupada sert su çok garipsenen bir şey değildir. Avrupa da yeterki doğal ve şağlıklı olsun illede Türkiyede sertlik için kullanılan Alman veya Fransız sertliği şu değerde olsun diye bir zorunluluk yoktur. Oysa Türkiyede işin özü kaçırılıp diğer gereksiz konularla meşgul olmaktayız.

 • yakup

  türkiyede hayat su gerçekten hayat veriyor gerçekten piyasadaki suların en güzeli hayat sudur bence. fakat dananöye verilmesi büyük yanlış umarım iyi sularımız bundan böyle yabancılara satılmaz işletimi

 • ali

  herkese hayat su içmesini öneriyorum.çünkü içinde gerçekten hayat ve güzellik var.

 • ali tuna

  ben kırklareli vize hayat su bayisi olarak sizlere gerçekten doğal kaynak suyu hayatı tavsiye ediyorum.onda hijyenik,güzellik hayat var

 • kadir

  bayiliğinizi almak istiyorum yer ankara sincan şatlarınızı gönderirseniz sevinirim iiiiiiiii günler

 • ayşegül

  izmir çiğli bölgesinde su bayiliğinizi almak istiyorum.Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • ali

  neden marketlerde pet hayat bulamıyoruz yoksa dağıtımı

 • ümit ömer

  bayilik hakkındabılgı ıstıyorum ankara

 • ibrahim çalhan

  Kırklareli merkez de damacana su dağıtım bayiliği almak istiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Dr. Birol Cakmak

  Türkiye`de su pazari maalesef kiran kirana,pazar payi kapma ugruna rekabetci firmalar üzerinde her türlü yalan söyleniyor. Ben özellikle böbrek ve safra kesesi hastalarina NIKSAR Ayvaz Suyu`nu öneriyorum.

  Tesekkür ederim.

 • nuri çevik

  su bayilikleri almak istiyorum bu konuda bilgi istiyorum ankara polatlıda bulunmaktayım cevabınızı bekliyor olacagım

 • türkiye son 10 yıl içerisinde yeni tanıştı damacana suyuyla ve bir çok markayı denedi ben bu su sektöründe yaklaşık 7 yıldır varım ama şunu katii olarak söyleyebilirim ki kaynak suyu arasında seçiminiz bence ya inci kaynak suyu yada piyasaya yeni giren ve oldukça büyük bir pay alan aquaturka suyunu öneriyorum çünkü bu suların minarel bakımdan çok zengin inci su yaklaşık ankarada 42 yıldır var olmakta şu an ankara su pazarının %60 ını elinde tutmakta aquaturka yaklaşık 2 yıldır var olmakta am şu an hyat sudan erikli sudan ve diğer markalardan çok satmakta buyrun bu insanlar bu kadar suyu içiyorsa bu sularda biii keramet vardır isterseniz birde siz dikkat edin

 • ben emekli komiser ziya aktaş şunu bilir şunu söylerim yıllardır damacana suyu kullanıyorum ama aquaturka suyla tanıştım bence muhteşem bana yıllardır aldığım erikli suyu unutturdu hanım çocuklar hepsi beğendi benim için suyun önemi olduğu kadar getiren elemanında önemi var şimdiki getiren çocuklar sanki evlatlarım oldu dürüst temiz saygılı herşeylriyle dört dörtlük bun size yazmakta fayda gördüm hatta telefon numaralarınıda yazıcam eğer ankara çankaya bölgesinde oturuyorsanız birde siz deneyin 437 72 73 inanın bana dua edeceksiniz saygılarımla ziya aktaş

 • alihan

  19 L 2006 VE 2007 YILI POLİKARBON DAMACANALARDA SATTIĞIM SUYU SÜREKLİ TAZE SATMAYA ÇALIŞIYORUM..AMA PİYASADA 15 GÜNDE BİR SU SATAN FİRMALAR HALKA YOSUNLU SU SATARKEN BİZLERİ YERSİZ KARALAYANDA YİNE ONLARIN OLMASI HAYLİ İLGİNÇ.YABANCI DAMACANALARDA HALA SU SATIŞI YAPANLARA HALK CEZA VERMİYOR AKSİNE PARA VERİP ALIYOR.

 • hakan

  niksar su sözde kanser yapıyomuş. arseniği fazlaymış. hadi ordan terestler. arsenik oranı değil fazla yok denecek kadar az. bunu ortaya atan bir ünlü gazeteci yazar. hemde yazıdığı en çok okunan terest. hani mal varlığını açıklamayan. bu mal varlıklığa nakit katmak için niksar suyunu karalamış olabilir mi? kesin bence. büyük iş adamları su sektörüne girecekti. kuklada bi yazı yazdı sağlık bakanlığı hemen oltaya geldi niksar kapatıldı. ne kerametse hayat,pınar gibi büyük iş adamlarının su firmaları çıkı verdi. tesadüfe bakın. ama niksar aklandı yeniden üretüm de %100 türk sermayesi ile. gelin bu büyük kuklalara kanmayın. ve sipariş için 0312 527 23 23 arayarak haksızın karşısında olun..

 • serife bakmaz

  saka suyu denedınızmı? mınarelce zengın

 • serife bakmaz

  saka suyu denedınızmı? mınarelce zengın

 • MUSTAFA SEVAL

  TÜRKİYE'DE SU İŞİNİ YAPAN 202 FİRMADAN SADECE 62 TANESİ ŞARTLARA UYGUN ÇALIŞIYOR GERİSİ Mİ SAHTE TÜRKİYE'DE EN SAĞLIKLI SU ÇEŞME SUYUDUR HAZIR SULARIN HİÇBİRİNE GÜVENMİYORUM

 • gokhan sarmaz

  Sayin Ankara-Cankaya sakinleri yok nestle suyu boyle yok erikli suyu söyle yok bilmem ne:D Bir zamanlar ankarada bukadar farkli hiiiiic sucu yoktu.Bir inci kaynak suyu vardi. Inci kaynak suyu Ankaranin tum bölgelerine 42 yildir hizmet vermektedir. Mesela söyle diyelim:
  saka suyu kac senelik su???
  hayat suyu kac senelik su???
  nestle kac senelik su ??? lutfen bu soruyu bi kendinize sorarmisiniz?
  tabi olaya birde su yönden bakalim…
  simdi Nestle suyu neden bu kadar cok tutuluyor?? neden biliyormusunuz tabiki isiminden markali oldugu icin nestle isimi gundemde oldugu icin tabiki.hayat suyuna gelelim hayat suyu neden gundemde biliyormusunuz? insan soyle bir dusunuyor hayat su isimi hayat diyor.hayat deyincede bisey saniyor.Yanlis anlamayin cahil demiyorum sadece arastirmasiz biraz.sizden bir ricam olacak! simdi size bir numara verecegim.bu numara inci kaynak suyu bayisidir.bu numaradan analiz icin su istediginizi suyunuzu test edeceginizi ve testler olumlu cikarsa sizden su alacaginizi söyleyin.bu sucudan nestle ve hayat suyununda telefon numarasinida rahatlikla cekinmeden isteye bilirsiniz. tabi bu arada inci suyu g.o.p calisanlarina tesekkurlerimi sunarim.inci su calisani en önemlilerinden Sukru SARMAZ ogullarindan Suat SARMAZ,Ismail SARMAZ,Senol SARMAZ,Selcuk SARMAZ, inci suyu calisanlarindan Mehmet SOYADINIBILMIYORUM,Sukru SOYADINIBILMIYORMA verdikleri hizmetten gosterdikleri saygidan musteri ilgi alahadan dolayi cok tesekkur ederim.

  SAYGILARIMLA

  IMZA
  Gökhan SarmaZ

 • bülent

  aquaturka bir numara

 • NEŞE ÖZCAN

  HAYAT SU DAMACANALARINA İLİŞTİRMİŞ OLDUĞUNUZ ŞANŞ KARTLARI ÜZERİNDEKİ YAZILAR MALASEF OKUNAMAYACAK KADAR KÜÇÜK YAZILMIŞTIR. KURALARIN HANGİ TARİHLERDE YAPILACAĞI_ KURA SONUÇLARINI NEREDEN ÖĞRENEBİLECEĞİMİZİN BİLDİRİLMESİ HUSUNU RİCA EDERİM, İYİ ÇALIŞMALAR

 • MEHMET

  merhaba
  ben ankaradan bayilik hakkinfa bilgi istiyorum tesekkur

 • burak tamer

  ben van'ın erciş ilçesinden yazıyorum hayat su bayiliği istiyoruz lütfen yardımcı olurmusunuz.

 • Meryem Can

  Su üzerine bir çok yorum okuduktan sonra benim de çorbada tuzum olsun diye bir kaç şey yazayım.10 haziran pazar günü Boğaziçi Üniversitesinin Mezunlar gününde birkaç öğrencinin ellerindeki broşürleri çimlerde oturan kalabalığa dağıttığını gördüm.Bir süre sonra gençlerden biri eşime bu broşürlerden birini uzattı.Ben de aldım baktım. Online damacana su siparişi üzerine bir site yapmışlar.Önce tam anlamadım nedir ne işe yarar diye. Sponsor olan türktelekom'un kurduğu internet çadırında maillerime bakarken bu siteyi de şöyle yüzeysel olarak bi inceledim. Aman allahım. Meğer piyasada ne kadar çok su markası varmış.Sitede 40'ın üzerinde su markası vardı.Bugün pahalı olan markamı daha ucuz olan başka bir markayla değiştirdim bu site üzerinden.Nerdeyse yarı fiyatına ve gerçekten içimi çok güzel bir suydu.Ben de reklamların etkisiyle pahalı olan daha kalitelidir diye düşünenlerdendim.Yanılmışım. Suyun kaynağı ne kadar yüksekteyse o kadar sağlıklı oluyormuş Kimyager eşimin dediğine göre.

 • serpil kahraman

  Üstteki yazıda bahsedildiği gibi duyulmamış markaların suları çoğu iyi marka diye bildiklerimizden çok çok daha güzel. Bu iyi markaların birinden alıyordum suyumu sonra değiştirmeyi düşündüm, nette su markalarını araştırırken bi siteye rastladım hemensu.com diye netten su siparişi verilebilen bir site yapmışlar. birçok marka vardı ve eski markamı değiştirip Kardelen markasından sipariş verdim. İçimi inanılmaz güzel, diğer suyumun sadece adı markaydı tadı ise…

 • Serpil Kahraman

  YAZIMI NEDEN SİLDİNİZ :(((((((( YUKARDA HERKES REKLAM YAPIYOR. BİZ Bİ KAÇ SU MARKASI YAZDIK DİYE Mİ SİLİNİOZ. BEN MÜŞTERİ OLARAK SU MARKASINI ÖNERDİM YUKARDA BİR ÇOK KİŞİ FİRMADAN YAZMIŞ. ÖZELLİKLE NİKSAR SIRITIYOR ORDA NIKSARI YAZANIN HEPSİ REKLAM AMAÇLI FİRMA UYELERİ TARAFINDAN YAZILMIŞ. BEN DE SİZİN GİBİ ANALİZ YAPANIN SİLİN BUNU DA SİLİN.. DAHA DA BU SİTEYE GİREN NE OLSUN. SALAK ŞEYLER

 • recep

  benim tercihim lido içimi rahat ve sanki köyde içtiğim su gibi… hemde türk malı eriklinin neslenin hayatın onların arkasında a.bçd firmaları var. tabi ki reklamı çok olacak ama türk firmaları reklam kapasitesi olsun daha çok satar onun için lido her insan içemez!!!

 • recep

  benim tercihim lido içimi rahat ve sanki köyde içtiğim su gibi… hemde türk malı eriklinin neslenin hayatın onların arkasında a.bçd firmaları var. tabi ki reklamı çok olacak ama türk firmaları reklam kapasitesi olsun daha çok satar onun için lido her insan içemez!!!

 • uzunözlü 37

  ben erikli müşterisiydim taki niksar bayiisini bulana kadar neymiş niksar suda arsenik varmış size tek bişey söyleyecem türkiyede tokat ili kanser hastası olan en son ildir

 • Anonim
 • serpil görmen

  hayat suyu bayiligi almak istiyorum şartlarınız hakkında bilgi edinebilirmiyim tşklr

 • serpil görmen

  hayat suyu bayiligi almak istiyorum şartlarınız hakkında bilgi edinebilirmiyim tşklr

 • burhan günel

  kocaelinde ikamet ediyorum hayat su bayiliği almak istiyorum şartlarınız nedir bilgi almak istiyorum