Pazarlamanın tanımı

Posted on 14 Şubat 2007

Pazarlamanın sayısız tanımı var fakat bu muhteşem değil mi?

Pazarlamanın amacı müşteriyi bilmek ve anlamaktır ki müşteriye çok iyi uyduğu için kendini satan ürün yapılabilsin.  Peter Drucker

Müşteriye kendini sattıran ürün.

 • hako

  müşteriyi anlamak ve yönlendirebilmek…

 • ihsan

  Müşteriyi gerçekten tanımak için ya segment marketing , ya nische marketing yada customer centric transformation gerekli . Bunlar da cesaret isteyen riskli işler . Bence Türk firmaları eski usulde herkese herşeyi satmaya yaklaşımına devam eder .Amacını da kotasını doldurmak ve satış hedeflerini tutturmak olarak belirler ; müşteriyi bir account yada satış fırsatı olarak görür. Oysa müşterisinin hislerini , içinde bulunduğu koşulları , kaygılarını ve mutluluklarını bir anlamaya çalışsa işinde çok daha başarılı olabilir .

 • Çiğdem

  Bu konuyla ilgili olarak kesinlikle İhsan Bey'in yorumuna katılıyorum. 4 yıl önce bir müşterimle satış sözleşmemi imzalayacağım gün müşterim eşinden ayrılmıştı. Duygusal açıdan çöktüğü bir gündü bu yüzden sözleşme benim için çok önemli bir rakam olmasına rağmen imzalamadım. Bu tarihten 2 ay sonra imzaladığımız anlaşmadan sonra şuan da daim bir müşteri kazandım. Müşterinizin hislerine ortak olmak ( olumlu – olumsuz ) sizi diğer firmaların önüne geçiriyor. Doğru zamanda doğru kararlar almakla ilgili belkide… Ama dediğim gibi müşteriyi anlamak sadece satışınızda değil ürününüzün ar-ge çalışmalarında da size yardımcı oluyor. Belkide bu noktadan sonra müşteriye kendini satan ürünü oluşturabilmek mümkün…

 • lacyu

  ihsan beyin aciklamasi ve cigdem hanimin da ornek ile aciklamaya renk ve anlama dogrultusunda netlik kazandirmasi sanirim bu konu ile ilgili bu yorumlarin yeterli oldugunu dusunuyorum…
  tesekkur ederim…

 • ihsan beyin son cümlesinin bir başka anlatımı da ;

  İYİ BİR PAZARLAMACI, ÖNCE FİRMASINI VE KENDİNİ
  SONRA DA ÜRÜNÜNÜ SATAR.
  tabiki ürün, pazarlamanın araştırması sonucu (fiatıyla ambalajıyla,tadıyla,rengi,deseni ve kullanıcı uyumu vs.) hazırlandı ise.
  p.drucker ise, konuyu sadece "ürün ve kullanıcı"
  olarak almış.

 • Müşteride ilgi uyandırarak kendini beğendiren, sattıran ürün..
  Kesinlikle ürün ya da hizmetin kendisini pazarlaması gerekiyor. Kalitesi, albenisi, farklılığı, dizaynı, özellikleri, nitelikleri, imajı vb..
  Ürünü dizayn edenler, yaratanlar, ambalajlayanlar, hizmeti satanlar tüm bunlar da insanın hayallerinden ve güzelliğinden kaynaklanmıyor mu..
  Hayallerin varsa eğer pazarlamanın sayısız tanımını da yapabilirsin..Dikkat ederseniz klasik pazarlama tanımları değişti, yenilendi, farklılaştı..

 • Siz "o" ürünü üretirken heyecan duyuyorsanız,
  MÜŞTERİ DE ALIRKEN HEYECAN DUYAR!

  Yani siz müşteriye "satmazsınız" o satın alır…

 • nefarkeder

  simdi burda herkes peter drucker in sozu uzerine yorum yapacak bilgiye tecrubeye sahip mi acaba?
  peter drucker'in kim oldugunu bilmeyen arkadaslar var yanilmiyorsamaramizda. boyle bir cumleyle anlasilmaz peter drucker'in ne demek istedigi, acip bi kac kitabini okumaniz lazim.

 • Melike

  Pazarlama değiş-tokuş esnasında hem üretici hem de tüketici için değer yaratılmasını amaçlayan bir bilim & sanattır. Pazarlamanın herhangi bir tanımında "satın alma" ya da "satma" kelimelerinin kullanılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum, çünkü pazarlama sadece satmak amacıyla yapılmaz. Bir başka deyişle, sonucunda maddi bir değer yaratılma amacı olmadan da pazarlama yapılabilir.

 • Kültigin Vardar

  Ol-mazz. Yok öyle, nerde kaldı pazarlamacının becerisi? Avrupanın bir ülkesinde 3 tane müşterim var.Birine 33€ a zorsattığım ürünü diğeri 38€ e su gibi satıyor.Aynı mal.

 • Ahmet

  Ütopik ama heyecan verici :)

  Mükkemmellik kavramın geri gelerek bu tanımı yapmış sanırım.

  Bende kimi zaman, acaba en yüksek fiyata, hiç itiraz almadan, tüm pazara satmak nasıldır diye düşünürüm. Hayal ederek başlar herşey..

  "İyi bir beyin egzersizi."

 • levent

  arkadaslar yenı uyeyım veya sıteyı yenı okumaya basladım bır soru hepiniz uretılen ve pazarlanılması ıstenen mal veya mallar genel anlamda herkese hıtap eden mamuller fakat eğer bır sektorde uretımınız şiparişe gore ve bırden fazla mamul varsa ve bu mamuller uretılırken yapılan malıyet sonucu en az 1 yıl sonra kendını kurtarıp ılk halden yarı yarıya kadar olmasada yakın kar ettıren bı sektorde nasıl bır pazarlama yontemıyle yaklasmak gerekir gerekmektedır….

 • MEHMET

  İnsanların satın alma önceliklerinin, ödediklerinin karşılığını eksiksiz almak olduğu gözönünde tutulursa tercih yaparken kendilerini maksimum faydayı sağlayan ürünü seçme olasılığı daha yükselmektedir. Bu nedenle ürün ya da hizmet önce, ambalajı, dizaynı, kullanım kolaylığı, sağladığı yarar, satış sonrası hizmetleri ve fiyatı ile kullanıcısı tarafından kabul görmelidir. Bunlardan herhangi birinin yetersiz olduğu yerde bir üründen söz etmek mümkün değildir.

 • emine

  Pazarlama ilk çıktığı tanındığı sıralar değişim olarak biliniyordu şimdi ise ikna olarak yenilendi.pazarlamacı bir psikologtur sorunları çözer vede öğretmen görevini üstlenir müşteriye bilemediği bir ürünü öğretir ona yardımcı olmasını sağlar.