Yöneticinin ana görevi nedir?

Posted on 24 Mayıs 2007

Management-Issues’daki bir yazıdan:

Yöneticinin ana görevi altında çalışan kişilerin
hedeflerini gerçekleştirmesi için onları yönlendirmektir.  Yani
yöneticinin ana fonksiyonu, altında çalışan kişilere destek olmak,
gerekli araçlara ve eğitimlere sahip olduklarından emin olmak,
engellerini ortadan kaldırmaktır. Takımınızdaki insanlar başarınız için
kesinlikle kritiktir. Buna karşılık başarmaları için onlara yardım
etmeniz gerekir.

Kendimize sormamız gereken, biz veya hayalimizdeki yönetici ne kadar bu tanıma uyuyor?

Benzer
şekilde, pazarlamacının ana görevi nedir? Şirketine para kazandırmak,
kendisine prestij sağlayacak reklamlar, programlar hazırlamak mı, yoksa
müşterilerinin başarılı olmasını veya kendilerini iyi hissetmelerini
sağlamak mıdır? (Tabii ki para kazanarak)

 • İş modelleri ile ilgili bir takım çalışmalar yapıyorum bu aralar. Uzun zamandır; empanti, müşteri tabanlı hizmet, Stephan R. Covey'in dediği gibi "kazan/kazan" veya Dr. Denis Waitley'ın yorumuyla "Çifte Kazanç" veya siz nasıl adlandırırsanız adlandırın, kaliteli -öngörülü- şirketlerin/pazarlamacıların/satıcıların şu anda uyguladığı bir sistem bu. Kimileri de buna inovasyon bile diyebiliyor.

  Mesela ben şu anda, bu şartlarla matematiksel olarak imkansız bir modelleme yapmaya çalışıyorum.

  kazan/kazan/kazan

  Bakalım çalışabilecek mi?

  Hepsinin özünde, karşı tarafın kazanmasını sağlayarak, kendi kazancını daim etme olgusu var. Sorduğunuz soruda gizli cevap, yani bahsettiğiniz pazarlamacıların yapması gereken de bu aslında.

 • Merhaba,
  Sitenizi yeni keşfettim ve çok beğendiğimi belirtmek istedim.
  Tebrikler
  Bana da beklerim..:)

 • rozental

  Kesinlikle katılıyorum. Yönetici yönetmeye yarar.
  Ancak çok ciddi işler ile bizzat kendi ilgilenmelidir. Oysa çok net biliyorum ki bazı yöneticiler adeta yanında çalışanlar ile rekabete girer. özellikle satış yöneticilerinde bu çok görülür.

  Böyle bir havaya giren yönetici. Küçük işler ile uğraşmaktan ne emrindeki satışçılara destek verebilir, ne de onlara rahat verir. Sürekli bir çekişme ve desteksizlik içinde işler sarpa sarar ve kabahat satışçılara patlar. Satış müdürü de kendisine layık elemanları bir türlü bulamaz….

 • Yoneticinin tanimi bu alintida mukemmel yapilmis.

  Genelde, calisanlarin cogu yoneticilerinden bir sekilde memnun degil. Profesyonel is yasamimda bu acidan cok sansli bir insan olduguma inaniyorum. Bu zamana kadar, bagli olarak calistigim yoneticiler bana mentorluk yaptigi gibi, makro bakis acilariyla, profesyonellikleriyle ve liderlik ozellikleriyle is yasamimda onlardan cok seyler ogrenmemi sagladilar.

  "Managing Up" konusu Turkiyede genelde gundeme fazla gelmeyen konular arasinda. Yani, yoneticinizi nasil yonetmeniz gerektigi konusu. Yukselmeyi isteyen bireylerin uzerine dusen sorumluluk oldukca yuksektir. Basarili insanlarin beklentileri kendilerine yoneliktir, karsilarindaki kisilere degil.

 • Yöneticilik işlerin büyük bir kısmını yapmak değil onları yaptırabilmek değil midir zaten ? Ama bizde işler biraz farklı yürüyor sanırım.Bir yere müdür olarak ya da yönetici olarak atanan kişi bütün işleri kendisinin yapacağını zannedip her işe kendisi saldırmaya çalışıyor. Ama aslolan sizin her işin yapmanızdan ziyade işleri altınızda çalışan insanlara yaptırabilmenizdir bence.
  Vesselam.

 • Bulent

  Merhaba arkadaslar…
  Yoneticilik bencede ismindende anlasılacagı uzere yonetmekten gelmektedir.Ama burada bence genelde hata yapılan yada kavramı yanlıs anlasılan sudur…"İnsanları yonetmek" degil;" "işleri yonetmektir" aslı olan…
  Tabii burada "işleri yonetmek" daha genis bir acılımla; etkinligi,verimliligi, karlılıgı ve memnuniyeti artırmak adına 4 temel konuyu yonetebilmektir.İşleri yapanlar ise diger insanlar oldugu dusunulurse eger kişilere bu 4 konuyla ilgili etkilesimli yaptırımlar sunan kişi rolu ustlenilir…
  Bu yuzden fayda odaklı yoneticiler hep iyi yonetici sonuc odaklı yoneticiler ise kotudur…
  Bence burada asıl sorulması gereken sizcede bu degilmi? iyi bir yonetici sizce basarılı olanmı yoksa alt kadroları tarafından cok sevilenmidir? kendinizi dusunerek durustce cevap verin…
  Ama kendinize tabii…….

 • rozental

  Sevgili Bülent, Yöneticilik işleri yönetmek olduğu kadar, insanları da yönetmektir.

  İşleri yönetmenin, işleri yapmaktan farkı, işleri yapanların başkaları olmasıdır ! Yani işleri yönetebilmek için, işleri yapanları yönetebilmek gerekir.

  İşlerin düzgün ve en iyi şekilde yapılmasından, hedeflere ulaşılmasından yönetici sorumludur. Ancak bu hedeflere ulaşılması sadece yöneticinin bireysel çalışması ile olmaz. Yönetici kendisine hedeflere ulaşmada, işleri yapmada yardımcı olacak kişileri doğru seçmeli ve yönlendirmelidir.

  Yani yönetici sonuca ulaşmak için, takımını doğru kuran ve yöneten kişidir.

  Alt kadroları tarafından sevilmeyen bir yönetici, belki başarılı olabilir. Ama onun "iyi bir yönetici" olduğundan söz edilemez. O tek başına sonuca ulaşabilen bir kişidir. "İyi bir elemandır !"

 • Bulent

  Sevgili Rozental…
  Tabiki yöneticilik insanları yönetmektir. Ama insanları neden yönetmemiz gerektiği fikri ise temelde işin ifası içindir.Yönetilen ise temel amacımız için insandır doğal olarak.Burada asıl olan şudur;
  -İş iyi yapılmalı. Peki işi iyi,zamanında ve istenilen hedefte nasıl yapmalıyız sorusunun cevabında gizlidir zaten…İyi bir yönetici iş konusunda termini iyi olan ve insanları iyi yönetebilendir tabiki.Yalnızca iş odaklı çalışan manasındaki bir algılama tabiki yanlıştır.Yoksa bugun şirketler milyonlarca dolar harcayıp "İnsanları her konuda eğitmeye yönelik" hem yöneticilerine hemde takım çalışanlarına eğitim vermezlerdi.Sende biliyorsundur ki bugun kurumsal bir şirkette yönetici adayı olan herkesin katıldığı temel eğitim "insan kaynakları" dır…
  İlgine sevgilerle…

 • orhan eren

  yazılarını çok beğeniyorum ve takip ediyorum size teşekkür ederim.Bende sevğinin hayata başarı için çok önemli bir yeri olduğunu düşünor ve bu yolun en kestirme bir yol olduğunu düşünüyorum (yöneticilikte)

 • orhan

  GERCEKTEN SITE COK GUZEL ARKADASLAR INSAN KENDINI TIRAJI YUKSEK KANALLARIN TARTISMA PROGRAMLARINDA HISSEDIYOR ASLINDA IYI BIR YONETICI YONETMEYI VE YONETILMEYI BILEN BIRISIDIR

 • Emre A.

  Merhaba Arkadaşlar
  BEnce İyi yönetici olgun davranmalı, kendine güvenmeli ve başkalarına güven vermeli.
  Samimiolmalı ve empati yapma yeteneğine sahip olup, ileriyi görmelidir. Duygusal olgunluğa sahip olmalı açık sözlü, etkili konuşup, inisiyatif sahibi, kararlı ve dürüst biri olmalıdır. Çatışmaları da uygun yollarla çözüp, faydaya dönüştürerek, riskleri ve krizleri en uygun şekilde yönetmesini bilmelidir.”

 • murat

  Merhaba;

  Site ve yorumlar gerçekten çok güzel.

  Yönetici üzerine yapılan bu sohbette naçizane fikrimi belirtmek isterim.

  Bence asıl olan iş ve sonuçtur.Kişilerin uyguladığı yöntemler eğer sonuca ulaşılmasında faydalı olabiliyor ise geçerli olmak için yeterlidir.Burada ortaya çıkan durum ise yalnızca kişilerin yönetim farklılığıdır.Bu ise tartışılması gereksiz bir konudur.İş ve sonuç odaklı bir yönetci çoğunlukla baskılı ve zorlayıcı olmassı nedeni ile alt kadro tarafından sevilmeyecektir.Kişi odaklı bir yönetici ise diğerine göre her zaman daha az baskıcı ve aceleci olması nedeni ile sevilen taraf olacaktır.Eğer iki karakterde sonuca ulaşabiliyor ise problem yok demektir.Bu yalnızca yönetim farklılıklarından kaynaklanır.

 • şahin polat

  gercek anlamda bazı konuları doğru ele almıssını ama çoğalta bilirsiniz