Tatildeyim

29 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında yeni yazı yazmıyor olacağım. Tekrar yazmaya başladığımdan haberdar olmak için sağ taraftaki kutucuktan, e-bülten’e kayıt olabilirsiniz. ‘Spam’ yapmayacağımından ve listeden çıkmanın çok kolay olduğuna emin olabilirsiniz.

İzafiyet

Saçımı yaklaşık 10 yıldır 3 numara kestiriyorum. Saçım uzadığında, takriben 5 numara olduğunda, saçımı kestirmeye giderim. – Saçım uzadı. – Tabi tabi, bu mu uzadı yani? Haftanın 4 günü spor yapıyorum. Bir iki hafta düzenim bozulduğunda kendimi iyi hissetmem. -…

Kart aşım ücreti

Televizyonda bir reklamda “Limitinizi aşsanız da ceza ödemezsiniz” mesajını görünce sormadan edemiyorum: Neden kredi kartı aşım ücreti diye bir şey var? Neden limitimi aşabiliyorum?

Reklamdaki ürünü alabilmek

Habere göre, Ralph Lauren (giyisi markası), vitrinlerine koyduğu etkileşimli ekranlarla kıyafetlerini tanıtıyor ve ürünlerini satıyor. Dükkanların vitrinini kullanmak ne kadar anlamlı bilemiyorum ama televizyonda veya dışarıda gördüğümüz reklamlardaki ürünleri o anda alabilmek, reklamın başarısı ölçmek için anlamlı olabilir. Ne dersiniz?

Yolunuzu kolay bulabiliyor musunuz?

Bir mağazaya giriyorsunuz, bir şey sormak için, içerisi kalabalık. Kime soracaksınız, hangi sırayı bekleyeceksiniz? Yanlış sırada 5 dakika beklemiş olmanız sizin hatanız mı? Defalarca gittiğiniz bir alışveriş merkezinde, defalarca kaybolmak? Kendimize sormamız gereken: Bizi, ürünümüzü veya Internet sitemizi çok iyi…

Söyleyecek bir şeyiniz var mı?

Sosyal olmak, basit bir “Merhaba” demek tabii ki kötü bir şey değil ama asansörde, koridorda, tuvalette karşılaştığımız insanlar: Söyleyecek bir şeyiniz yoksa, “merhaba”dan fazla bir şey söylemek zorunda değilsiniz. Peki sizce, söyleyecek bir şeyimiz yokken dahi neden bir şeyler söylemek…

Düz mantık

Bir çok tahminimiz düz mantık üzerine kurulu. Bu yüzden büyük ihtimalle yanlışlar. Vinod Khosla Çok çalışan çok mu kazanır? Başarı örnekleri ne kadar işe yarar? Yurtdışındaki başarılı bir uygulama, Türkiye’de başarılı olur mu?

Amazon’un oda tasarımı

Amazon.com, yurt odası kreasyonunu bu fotoğrafın üzerinden tanıtıyor. Ürünlerin üzerine gelince, açıklamaları çıkıyor. Eğlenceli ve kullanışlı değil mi?