Restoran menü fiyatları

Posted on 01 Ekim 2008

Durum:
RestaurantRestoranlarda, 2 YTL’lik maliyeti olan bir yemeğin fiyatı 15 YTL iken, 2,5 YTL’lik yemeğin fiyatı 20 YTL olabilir.

Sorgulanan:

 • Mc Donald’s gibi maliyetine yakın satıyorsanız maliyetler bu kadar belirleyici olabilir fakat yüksek marjlı ürün satıyorsanız, maliyet 50 kuruş artınca, fiyat neden 3,5 YTL artar?
 • 10 YTL’lik şarabı, 30’a satıyorsanız, 50 YTL’lik şarabı 150’ye mi satmalısınız? Daha çok kar elde etmek için mi? Yoksa 80’e satarsanız, daha fazla kişi pahalı şarap tercih etmeye başlayacağından şaraptan daha fazla kar mı elde edersiniz?

Tartışma:
Eğer anlamlı bir değer yaratamıyorsak, kar marjını maliyete göre belirlemenin ne anlamı var?

Üzerine daha fazla düşünmek lazım sanki, ne düşünüyorsunuz?

 • "Anlamlı bir değer yaratmak" evet bu doğru..

  Alarko Carrier'in Genel Müdürü Önder Şahin:

  "Dünyada bir kategori hariç herşeyin fiyatı düşüyor. Lüks mallar…

  Çünkü lüks mal erişilebildiği ölçüde popülerliğini kaybeder. Erişebildikçe fiyatını yükselteceksin.."

  Denir.. bunun elle tutulur, gözle görülür ya da haz alma gibi bir karşılığı yoksa kabaca su kurnazlığı olur, inanın o ürünü / hizmeti satan kişi kendisi bile aynı parayı vererek bu ürünü / hizmeti almıyordur.

 • ömer ayan

  "Fiyatlama"nın çoğu yerde doğru yapılmadığını düşünüyorum.Pek çok üretici malını kaç pardan satacağını maalesef bilmiyor.Sonra da "niye satılmıyor"diyor.
  Kural: malın fiyatını pazar belirler.Fiyatlamayı bilmeyenler mutlaka danışmanlık almalı.
  Sadece maliyete bakarak fiyatlama bizi yanıltabilir.
  Saygılarımla,

  Ömer Ayan

 • Genel mikro ekonomik yaklaşımlar fiyat oluşumu için arz-talep dengesini ön değer olarak öngörse de bu öngörü iktisat biliminin birçok temel öğretisinde olduğu gibi bence "Varsayım"dır. Eğer bu teori varsayımdan öte gidebilseydi "Marketing" diye brşey olmazdı ayrıca.

  Aynı mal ya da ürünü, aynı pazarda pazarlayan iki farklı operasyon düşünelim. İki ayrı takımın operasyonel yetkinlik ve becerilerine göre miktar ve hasılat birbirinden oldukça farklı sonuçlanacaktır.

  Bence kar marjı, o ürün ya da hizmetin kalitesinin yanında, anlamlı değeri yükleyen takımın/kişinin yetkinliği ölçüsünde belirlenmelidir. Ayrıca bu yetkinlik kesinlikle operasyonel olmalı ve tüm organizasyonu kapsamalıdır.

  Pazar fiyatı her noktada aynı olan bir mal ya da hizmetin bile satış miktarı büyük ölçüde fiyatından bağımsızdır.

  O halde sadece benim işletmemde bulunan mal ya da hizmetin fiyatını nasıl belirlyeceğimi düşünüyorum; Kesinlike maliyetini düşünmezdim…

  Sevgiler…

 • Neslihan

  Ben maliyetin hesaba katılmadan fiyat belirlenmesini yanlış buluyorum.İşletmenin temel amacı kar elde etmek olduğuna göre,maliyeti düşünmemek bizim işletmemizin batmasına bile neden olur.Maliyet hesabı yapılması gerekir.Giderler hesaplanmadan gelir ne işe yarar?

 • Sanırım yanlış anlaşımlasına neden oldum. Ben maliyetlerimizi ve giderlerimizi hesaplamayalım demiyorum. Elbette hesap yapılmalı hem de som derece kapsamlı ve ince hesaplar yapılmalı, maliyetler bilinmeli. Ancak satış fiyatları (özellikle restaurant işletmesinde) bu maliyetlere göre belirlememeli.

  Sevgiler…

 • uckthearketing

  1-)Restaurant nedir böyle bişey yok. Türk müsün kenyalı mı? Madem blog açmışsın kafana geleni yazıosun burayı türkçeyi katletmek için kullanma.
  2-)Bodozlama ve atmasyon giriş cümlelerine referans verebilir misin? Mc donalds maliyetim şu diye mi açıklıyor sen mc donaldsın maliyetini nerden biliosun? "Mc Donald's gibi maliyetine yakın satıyorsanız maliyetler bu kadar belirleyici olabilir fakat yüksek marjlı ürün satıyorsanız… vıdı vıdı" Sen niye adamları ucuza satıomuş gibi gösteriosun bilmeden etmeden? Kaynak göster yada düzgün birşey yapmak istiyorsan varsayımlarını genel geçer gibi yazma.
  3-) Doğru orantı kurar gibi kurduğun şu 2 15 ise 2,5 neden 20 değil sorusunda insanların çoğu başka girdilerin de varlığından haberdar olacak kadar zeki. Doğru orantıyla hesap yapacak ilkokul çocuğu değil.

  Mantıklı saçmalamanı bekliyoruz.

 • Can

  Uckthearing, hatalı cümleler kurabiliyorum, kelimeleri yanlış da kullanabiliyorum ama Türkçe'yi katletmediğim kesin. Restoran kelimesini düzelttim, uyarın için teşekkürler.

 • neslihan

  yalnız biraz fazla eleştirisel bir yaklaşım olmamış mı uckthearketing?
  madem yanlış buldun bir çok şeyi.o zaman bu blogu okumasan da bir sey kaybetmiş sayılmazsın?değil mi?

 • Can Bey;

  Anlayışınız ve üslubunuz takdir edilmeye değer.

  Sayın Uckthearketing

  "uckthearketing" fena bir takma ad değil ?!!! Hangi dilde ve anlamı ne acaba merak ettim açıkçası.

  "İmla Restaurant" isimli bir işyeri açılırsa şeref müşterisi siz olmalısınız.

  Sevgiler…

 • erhan

  Yiyecek içecek ile hizmet veren işletmelerin çoğunda cost control diye bir şey yapılmaz. Ancak ciddi anlamda muhasebesi tutulan yerlerde bu işlem yapılır zaten aksi taktirde yapılmasına imkan yoktur. Ahçıbaşı menüde yemeklerin hepsinin reçetelerini muhasebeye verir, muhasebe bunları alış fiyatlarından fiyatlandırır ve yemeğin çıplak cost'u çıkar. Bunun üzerine işletme giderleri eklenir, (elektrik, su, personel giderleri, tabak çanak zaiyatı vs.. vs..) ve en son olarakta işletmenin karı eklenir. Cost control'cüler (çoğu zaman muhasebeciler) bir yemeğin fiyatını bu 3 eşit parçaya bölerek hesaplar, %33 çıplak cost, %33 genel giderler, %33 kar. Bu fiyatlarda genel anlamda bir oynama fazla olmaz. Eğer grup yemeği alınıyorsa 200-300 kişi gibi ancak ozmn bazı costlarda değişiklik olur (genel giderler) bu değişikliğide çoğu işletme müşteriye aksettirmez yada pazarlık aşamasında kendi lehine kullanarak indirim yaptım bene getirir durumu. Yukarıda verilen örnekler esasında oldukça yanlış çünkü fast food hizmet veren bir yer ile a la carte hizmet veren bir yeri kaşılaştıramazsınız. Zira bir tarafta standart bir hizmet verilirken diğer tarafta kişiye özel hizmet sunulmaktadır. Standart verilen hizmette tabikide cost control'ünüz yapmanız, maliyetlerinizi düşürmeniz daha kolay olacaktır, ayrıca sürüme yönelik satış yaptığınız için malı satın alırkende çok farklı avanatajlara sahip olacaksınızdır. Bunların hepside sattığınız malın fiyatını doğrudan etkileyecektir. Sonuç olarak bakılacak olursa rakamsal boyutta ben MC Donalds'ında %30'dan daha düşük bir kar marjı ile çalıştığını zannetmiyorum. Son olarakta çoğu işletmede ciddi bir muhasebe departmanı ve cost control olmadığı için genelde yiyecek içecek ürünlerinin fiyatlandırılması yiyeceğin çıplak cost'unun 3'e katlanması yolu ile tespit edilir. =)

 • uckthearketing

  Sevgili blogçumuz Can Bey. Değişik okuyucularınızdan Mc Donalds'ın maliyetlerine dair düşündüğünüz kadar ufak olmayacağına dair yorumları okudunuz. Bu blogu günde şu kadar insan ziyaret ediyor diye Mc Donalds'la bir anlaşmanız yoksa "maliyetine yakına sattıkları" düşüncesini nereden edindiğinizi paylaşır mısınız? Yoksa çok kötü bir görüntü oluşuyor akılda.

 • cemil

  uckthearketing sen başkalarını eleştirmeyi bırak kendi vahim imla yanlışlarına bak böylesi herkes için daha hayırlı olur. Adam düzeltmiş işte restoranı, senin yanlışlarını düzeltmeye kalksak ortalık çizgiden geçilmez.

 • ayş

  iğrenççççç siniz

 • ayş

  bok gibi

 • Furkan

  Guzel ve bilgilendirici bi yazi olmus.
  http://www.vetamtur.com.tr