Vodafone Cep Öğrenci

Posted on 19 Ekim 2008

Turkcell’de çalışırken, içeride en çok tartışığımız konulardan birisi, gnctrkcll’in herkese açık olmasıydı. Hem gnctrkcll deyip, hem de nasıl "herkese açık" olabilir diyorduk aramızda. Çeşitli stratejik nedenlerden bu şekilde karar alınmıştı.

Neye baktığınıza göre başarı değişebilir ama hedefleri doğrultusunda gnctrkcll oldukça başarılı oldu. İçerisinde milyonlarca genç olmayan insan olmasına rağmen. Yanlış bir karar olduğunu düşünmeme rağmen, Turkcell hiçbir zaman herkese açık diye bağırmadı. İletişimle algıyı bir şekilde başarıyla yönetti. Ve gnctrkcll’i gençlerin sahiplenmesini başardı. En azından araştırma sonuçlarına göre.

Picture_2
Şimdi Vodafone daha vahim bir hata yapıyor. CepÖğrenci’den artık herkes faydalanabiliyor. Vodafone her yerde bağırıyor: "CepÖğrenci artık herkese açık."

Yaklaşımları, "çok iyi tuttu herkese açalım" olmalı. Hem öğrenci deyip hem de herkes diyebilmek?

Kendi içinde çatışmanın en net örneklerinden birisi bu olmalı. Ne diyorsunuz?

 • İsmail

  Turkcell'in gnctrkcll'i ile Vodafone CepÖğrenci çok farklı noktadalar. Gnctrkcll zaman zaman konuşma/sms indirimi gibi şeyler sunsa da aslında bir gençlik klubü. CepÖğrenci ise uzun zamandır zaten herkese açık olan bir tarife. Herkese açık olmasında da hiç bir stratejik hata görmüyorum. Aksine Turkcell'in kısıtlayıcı ve bol asteriskli tarifelerine karşı tüketiciye ilaç gibi gelecektir.

 • Can

  Bahsettiğim şey, tarifenin iyi olup olmamasıyla alakalı değil. Muhtemelen çok iyidir dediğiniz gibi.

  Fakat anlattığım, buna öğrenci tarifesi deyip herkese açık demenin kafa karıştıracağı ve kafa karışıklığının da hiçbir marka veya ürün için iyi olmadığı idi.

 • Turkcell'in CampusCell'i ile Vodafone'un CepÖğrenci tarifelerini karşılaştırırsak daha sağlıklı olur. Vodafone'un hatası konusunda katılıyorum. Öğrencilerin ayrıcalığına dokunmamak gerek.

 • rozental

  İşin sırrı aslında, Türk İnsanının uyanıklığı sevmesi ve Turkcell'in buna oynaması.
  Şöyle açıklayım. Sinemaya gittiğinizde, öğrenci olmadan öğrenci bileti almak istemez misiniz ? Veya Askerlerin yemek yediği bir orduevinde asker olmadan yemek yiyebilmek…
  İşte olay bu. Genç değilsiniz ama bir şekilde Gnctrkcll'den faydalanıyorsunuz. Bu da size kendinizi uyanık hissettiriyor.

 • Böyle bir hatayı nasıl yaparlar anlamıyorum… Algıyı yönetmek önemli olan… İşleri çok zor… Kesinlikle haklısın Can.

  Sevgiler.

  Ozan

 • yasin

  ben nasıl cep ögrenci olcom

 • yasin

  ben nasıl cep ögrenci olcom lütfen cvp yazın

 • engin

  çok kolay shopa gitcen olcan be evladım.nede olsa herkese açıkmış

 • engin

  Ögrenciyken insanlar marka sahiplenmesinden çok ona sağladığı maximum faydanın,yada ucuz fiyatın kalite ile uyuşmasına bakıyor.Yani outlet mantığı.Bu aralar Avea outlet ürünü oynuyor.Vodafone soğuk reklamları ile markasını satamıyor..Turkcell de bundan baya faydalanıyor.

 • selam mıllet ben bır turlu bu sıtelerden beş dakkası bır kontore yapılacak bir site bulamadım nasıl olcak ılla bayılerden yada bılmem kaçı arayarakmı yapacagız bılen varsa soylesın bana

 • selam canım onu sen bayıden yapcaksın onuda soylememk isterim