Yapılmayacaklar listesi

Bu fikri çok seviyorum.

Yapılacak çok şey var ama öncelikle yapılmayacaklar listesini çıkartmak gerek. Enerjimizi yiyip bitiren ve yapmamanın bizi daha iyiye götüreceklerin listesi.

  • Ayıp olmasın diye görüşmek istemediğiniz bir arkadaşınıza evet demek.
  • Her yeni ve potansiyeli olan projeye dahil olmak.

Onlarca sayabilirim. Var mı sizin böyle listeniz?

Şans

Hayatınızın kadınını/erkeğini buldunuz mu?…

Peki, onunla olabilmenin şans olduğuna mu düşünüyorsunuz? Şans mıdır sevdiğimizle birlikte olabilmek?

“İlk bakışta aşk” tamam ama konuşmaya başladıktan sonra, devamını şans mı getirecek?

Bir çok projeyi hayata geçirdim, 3 farklı iş kurdum, 2’si başarısız oldu. Bir tanesinde yaklaşık 30 bin Dolar zarar ettim. Üstelik neredeyse hiç birikmiş param yokken.

Doğru kaynaklarım olsaydı (para, iş gücü, ortaklar, yetenekler) projelerim belki başarılı olabilirdi diye düşünüyorum. Ama etrafımda olan, sürekli şanssız olduğunu söyleyip ağlayanlar gibi, şanssız olduğumu düşünmüyorum. Louis Pasteur’un dediği gibi:

Şans sadece ona hazırlıklı olana yardım eder.


Artık, şansa hazırlıklı olmaya inanıyorum. Siz şansınız için hazırlıklı mısınız?

İşkolikler kahraman değil

11 yıl önce biz ACNielsen’da her ay çıkan pazarlama raporlarını kontrol ederken, yakın arkadaşımız Yankı raporları daha kolay kontrol etmeye yardımcı olan bir araç geliştiriyordu. O gün bizden çok çalıştı ama sonraki haftalarda biz rapor kontrol ederken o dışarıda birasını içiyordu.

Okuldan gelen bir alışkanlık olsa gerek işkolik olmak.
çok çalışmak = çok başarılı olmak.

İş dünyasında ise, fabrika işçisi değilseniz, çok çalışmanın başarıya bir katkısı yok. “herkes uyurken çalışanlar kahraman olur” hikayesi eksik bir hikaye. Hikayenin tamamı:

Herkes uyurken, doğru işler üzerine çalışanlar kahraman olur.

Siz doğru işler üzerine mi çalışıyorsunuz?

Yeni büyük fikir nedir…

…dünyayı değiştirecek, bizi zengin edecek?

Gittiğim her yerde herkes büyük fikir peşinde. “Büyük bir fikir bulayım da işimi bırakıp bunu yapayım.” Facebook, Google, Foursquare… bir sonrakini ben bulmalıyım.

Dün kuzenimin bir arkadaşı Ali ile tanıştım, ayaküstü sohbet ettik. tasitasin.com diye bir site kurmuşlar. Taşınanlara, taşınırken güvenilir ve ucuz nakliye firması buluyorlar. Evinizi ve ihtiyacınızı anlatıyorsunuz, nakliye firmaları teklifte bulunuyor. Tasitasin.com en ucuz 3 teklifi iletiyor, ücretsiz olarak. Binlerce nakliye firması, yüzbinlerce taşınan insan…

Bir sonraki büyük fikir bu mu? Tabii ki değil. Ama biz büyük fikri ararken, Ali belki bir çok insanın imreneceği bir gelire ulaşacak.

Fark yaratmak istiyorsanız, doğru soru “Büyük fikir nedir?” mi?

[Farketing notu]: Farkı, büyük fikirler değil, hayata geçen fikirler yaratıyor. Fikirlere değil, fikirleri hayata geçirmeye odaklan.

Bir işte başarısız olmanız…

siz başarısızsınız demek değil, henüz başaramadınız demektir. Robert H. Schuller

Benzer şekilde, bir işte başarılı olmanız, başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Bazı şeylerde başarısız olmak veya başarılı olmak, başarma sürecinin sadece birer anıdır.

Bunu anlayamanlar, daha sık başarısız oluyorlardır, değil mi?